Past Winners of the Townsville Cup - 2100M

2014
PAYTEEVEE
J H Manzelmann, A L Black, L Jervis & J D Manzelmann
2013
MORE MORE MORE 
 J H Manzelmann & J D Manzelmann
2012
 WRITER
 Mrs L E Wedmaler
2011
 HUSSONATOR
 D. Piper, R. Bean, J. R. Bean, N. S. Peare, D. Pearce, S. Naumann, C. F. Emblen, R B Elms
2010
 TORA TORA TORA
Avil Park Racing Syndicate ( Mgr: B Webb)
2009
 FLYING TEST
 J.H Manzelmann, Ms S.A Manzelmann, J.D Manzelmann, D.F Erricker, S.R Stanley, P.I Rule, M.G Murtagh &  Ms I.J Lemmon
2008
DINI WHO 
B.N.J Crear, Ms R.A Milburn, A.P Pianta, B.D Maidment, D.J.Crawley & C.R Gree
2007
LEGAL BREIF
G. Taylor 
2006
SNIPPETY SNIP
J. Dwyer, D. Young, B. Fisher, D. Dreger & D. Dwyer
2005
AWESOME WARRIOR
J. Rozos, J. Matosin, B. Rule, K. Rivett, S. Key, Mrs R.Kennedy, L. Chaloner, G.Glazebrook & T. Benson
2004
SNIPPETY SNIP
J. Dwyer, D. Young, B. Fisher, D. Dreger & D. Dwyer
2003
FOREST PRIDE
G. J. & D. F.Wheeler
2002
PARTY KING (NZ)
B.J.O’Shea, B.A. Barclay, W. Hanly, C.R. Cater, L.J. Milton
2001
PARTY KING (NZ)
B. J. O’Shea, B. A. Barclay, W. Hanly, C. R. Cater,  L. J. Milton
2000
PARTY KING (NZ)
B. J. O’Shea, B. A. Barclay, W. Hanly, C. R. Cater,  L. J. Milton
1999
ONCE UPON A CRIME
Mrs. R. Ahern
1998
CHAPPEL DANCER
W. E. & Mrs C. A. Small, Mrs D. E. Edmonds
1997
ONLY CHANCE
J. A. Bell
1996
HARVEY’S GOLD
A.West
1995
HANDIWORK
R. S. & Mrs. J. E. Ind
1994
SEATTLE GLEAM (NZ)
L. Ilett, R.White, M. Spina, D. Check, J. Conroy &  Miss C. Baker
1993
FULMAR (NZ)
R. B. Marsh, R. C.Montgomery, K. D. Augie,  S. L. H. Mathews, D. D. Rishworth & F. J. Lewis
1992
TRAVELLING TELLER
Double Six Syndicate (Mgr. G. C. Paterson)
1991
GIFT MAN
G. J. Hallam, A. J. Mooney, F. K. Hornby, R. D. Pack,  D. Harrison & T. Butts
1990
UNIQUE MEMENTO
E. M. Meldon, D. Norton, A. Carrol
1989
HOLMEBROOK
J. Graham, M. & D. Peoples, D.Winter, J. McDonald, &           P. Anderson
1988
LOST VALLEY
J.Wardrobe & A. Evans
1987
SIMPLE MELODY
D. & R. Farquhar
1986
KING CHABYLON
J. Roac, L. Bridges, K. & B. Mason, & I. Perel
1985
KING’S PROMISE (NZ)
T. P. Collingwood
1984
CREWSHADE
A. L. Atkinson
1983
BALKAN SECRET
J. C. & R. M. Bartlett
1982
ELAKBAR
Mr. & Mrs. P. Duff
1981
SUPER CAVALIER
C. L. Krogh, J. F. Cain, J. Nehmer, A. Hope & W. Ryland
1980
CHARRED
G. Glendinning & R. Heyden
1979
GONEROMAN
Mrs E. A. Dayes
1978
MARRONE
I. G. & S. F. Birch
1977
GIPSY PIPER
Mrs. L. Russell
1976
HEZA SWEETI
F. H. Dwyer
1975
NAMDRAE
L. Piva, G. Eardman & P. Tapiolas
1974
KOBE PARK
A. P. Coleman
1973
EASTERN PRINCE
Mr. & Mrs. C. Crespan, Messrs. A. A. Brown & J. Damastas
1972
GALAHAD
E. C. Anderson
1971
NEVER OUT
K. R. Hayes
1970
BROADWAY BOY
Mr. & Mrs. R. Jarvis
1969
ZAROOK
C.Wallace
1968
INVICTUS
Mr. & Mrs. C. K. Carmody
1967
INVICTUS
Mr. & Mrs. C. K. Carmody & Miss R. Carmody
1966
BRAVE BORDERER
Mr. & Mrs. J. Delaney
1965
SHAHGUL
R. Brownson & M.Weinheimer
1964
BOOBERANA
D. G.Ware
1963
ROLANO’S GIFT
Mrs. R. P. Arndel
1962
SUN IDOL
J. E. Lowe & J. Leonardi
1961
BIG BEN
J. C. Elliott
1960
KING BURNEY
E. J.Wagner
1959
ROMANYAIR
G. Cary
1958
PROFAST
H. Clarkle
1957
SKANDA
W. H. Cater & C. D.Wehlow
1956
EARLMORAY
W. J.Whitehead
1955
HONEST JIM
W.J.Whitehead
1954
LEGAL LAW
F.W. Searle
1953
KANIERI
F. P. Dillon
1952
BUZZARD’S BAY
W. F. Chapman
1951
KOORANA
R. Anderson
1950
YOORANA
R. Anderson
1949
WEE DUNCAN
W. F. Stanely
1948
BERTRAND
B. Robinson
1947
HERBERT RIVER
R. L. Atkinson
1946
BUZZ FOX
J. Tyrell
1945
THUMBS UP
H. Clarke
1944
BROWN DRAGON
T. L. Heatley
1943
SOCIAL TOPIC
W. Long
1942
YELLOWMAN
W. J. Lang
1941
SOCIAL TOPIC
W. Long
1940
GUNFELT
A. Anderson
1939
SPLIT EM
A. Hulme
1938
GLEN’S SPEAR
A. C.Williams
1937
WINDOO LADY
Beak & Napier
1936
STERNULA
W. E. Harris
1935
GARBO
Est. J. F. Marsden
1934
TRE ENIS
J. Keegan
1933
PRINCE HIGHFIELD
R. Thomas
1932
NORTHERN KING
A. E. Beak
1931
GLASS BALLOON
N. Casey
1930
PRINCE ITYS
D. O’Malley
1929
POLICASTRO
A. C.Williams
1928
WENONAH
A. R. Tyrrell
1927
BROADSOUND
P. Sherry
1926
BERNESK
D. McInnes
1925
CAVALLY
W. Bates
1924
WHEATFIRE
F. J. Hill
1923
CHANNEL KING
A. E. Smart
1922
BALLYSHANNON
H. J. Atkinson
1921
KEWPIE
J. S. Love
1920
MISS ANTOINETTE
H. J. Atkinson
1919
FLASHETTE
J. D. O’Leary
1918
NOJAH
H. Barratt
1917
KENLIC
D. McInnes
1916
YUMA
W. H. Carter
1915
BUNDERS
S. Johnson
1914
ELECTRICWIRE
J. McTavish
1913
ELECTRICWIRE
H. Alman
1912
MAD JACK
E. A. Kingsbury
1911
COMFORTER
F. Bonner
1910
PALETTE (E)
J. S. Love
1909
FONDLE
E. T. Brennan
1908
CZERNY
G. V. Pery
1907
RIVULET
H. A. Hawthorne
1906
HIS LORDSHIP
W. Swailes
1905
COLONEL PLUMBER
McDonald
1904
WHITEBAIT
M. F. Ramsay
1903
SMITH
H. Lavery
1902
ARAXES
G.W. Clayton
1901
OHIO
J. McEwan
1900
LONGFORD
A.Wills
1899
COME AGAIN
P. Erskine
1898
MALULA
H. English
1897
WATERLOO
S. Hobson
1896
LORDMARIAN
J. Card
1895
DONIZETTI
E. Monahan
1894
RAINBOW
G. Storer
1893
BLYTHWOOD
J. J. Blacklock
1892
TALKATIVE
W. Flynn
1891
CILDUS
D. Symes
1890
JACK SHEPHERD
P. Tolano
1889
WARDEN
P. Hannan
1888
MENELAUS
D. Symes
1887
WOOLONGONG
E. Monahan
1886
CHELSEA
J. J. Byrnes
1885
PETRONEL
J. P. Jost
1884
ELLINGTON
R. F. Kelly