Past Winners of the Townsville Cup 2100M

2016 OUTRAGED AJ Meads
2015 HONEY TOAST  B  Currie,  R Rice,  B Facer,  L Taylor, M Webster, Mrs T Collins, Mrs E Long,  D Simon,  B Thomsen, D Thomsen, Gladstone Racing,  R Van De Velde, J Price, B Collins,  J Miller, B Grills, N  Price
2014 PAYTEEVEE J H Manzelmann, A L Black, L Jervis & J D Manzelmann
2013 MORE MORE MORE   J H Manzelmann & J D Manzelmann
2012  WRITER  Mrs L E Wedmaler
2011  HUSSONATOR  D. Piper, R. Bean, J. R. Bean, N. S. Peare, D. Pearce, S. Naumann, C. F. Emblen, R B Elms
2010  TORA TORA TORA Avil Park Racing Syndicate ( Mgr: B Webb)
2009  FLYING TEST  J.H Manzelmann, Ms S.A Manzelmann, J.D Manzelmann, D.F Erricker, S.R Stanley, P.I Rule, M.G Murtagh &  Ms I.J Lemmon
2008 DINI WHO  B.N.J Crear, Ms R.A Milburn, A.P Pianta, B.D Maidment, D.J.Crawley & C.R Gree
2007 LEGAL BREIF G. Taylor 
2006 SNIPPETY SNIP J. Dwyer, D. Young, B. Fisher, D. Dreger & D. Dwyer
2005 AWESOME WARRIOR J. Rozos, J. Matosin, B. Rule, K. Rivett, S. Key, Mrs R.Kennedy, L. Chaloner, G.Glazebrook & T. Benson
2004 SNIPPETY SNIP J. Dwyer, D. Young, B. Fisher, D. Dreger & D. Dwyer
2003 FOREST PRIDE G. J. & D. F.Wheeler
2002 PARTY KING (NZ) B.J.O’Shea, B.A. Barclay, W. Hanly, C.R. Cater, L.J. Milton
2001 PARTY KING (NZ) B. J. O’Shea, B. A. Barclay, W. Hanly, C. R. Cater,  L. J. Milton
2000 PARTY KING (NZ) B. J. O’Shea, B. A. Barclay, W. Hanly, C. R. Cater,  L. J. Milton
1999 ONCE UPON A CRIME Mrs. R. Ahern
1998 CHAPPEL DANCER W. E. & Mrs C. A. Small, Mrs D. E. Edmonds
1997 ONLY CHANCE J. A. Bell
1996 HARVEY’S GOLD A.West
1995 HANDIWORK R. S. & Mrs. J. E. Ind
1994 SEATTLE GLEAM (NZ) L. Ilett, R.White, M. Spina, D. Check, J. Conroy &  Miss C. Baker
1993 FULMAR (NZ) R. B. Marsh, R. C.Montgomery, K. D. Augie,  S. L. H. Mathews, D. D. Rishworth & F. J. Lewis
1992 TRAVELLING TELLER Double Six Syndicate (Mgr. G. C. Paterson)
1991 GIFT MAN G. J. Hallam, A. J. Mooney, F. K. Hornby, R. D. Pack,  D. Harrison & T. Butts
1990 UNIQUE MEMENTO E. M. Meldon, D. Norton, A. Carrol
1989 HOLMEBROOK J. Graham, M. & D. Peoples, D.Winter, J. McDonald, &           P. Anderson
1988 LOST VALLEY J.Wardrobe & A. Evans
1987 SIMPLE MELODY D. & R. Farquhar
1986 KING CHABYLON J. Roac, L. Bridges, K. & B. Mason, & I. Perel
1985 KING’S PROMISE (NZ) T. P. Collingwood
1984 CREWSHADE A. L. Atkinson
1983 BALKAN SECRET J. C. & R. M. Bartlett
1982 ELAKBAR Mr. & Mrs. P. Duff
1981 SUPER CAVALIER C. L. Krogh, J. F. Cain, J. Nehmer, A. Hope & W. Ryland
1980 CHARRED G. Glendinning & R. Heyden
1979 GONEROMAN Mrs E. A. Dayes
1978 MARRONE I. G. & S. F. Birch
1977 GIPSY PIPER Mrs. L. Russell
1976 HEZA SWEETI F. H. Dwyer
1975 NAMDRAE L. Piva, G. Eardman & P. Tapiolas
1974 KOBE PARK A. P. Coleman
1973 EASTERN PRINCE Mr. & Mrs. C. Crespan, Messrs. A. A. Brown & J. Damastas
1972 GALAHAD E. C. Anderson
1971 NEVER OUT K. R. Hayes
1970 BROADWAY BOY Mr. & Mrs. R. Jarvis
1969 ZAROOK C.Wallace
1968 INVICTUS Mr. & Mrs. C. K. Carmody
1967 INVICTUS Mr. & Mrs. C. K. Carmody & Miss R. Carmody
1966 BRAVE BORDERER Mr. & Mrs. J. Delaney
1965 SHAHGUL R. Brownson & M.Weinheimer
1964 BOOBERANA D. G.Ware
1963 ROLANO’S GIFT Mrs. R. P. Arndel
1962 SUN IDOL J. E. Lowe & J. Leonardi
1961 BIG BEN J. C. Elliott
1960 KING BURNEY E. J.Wagner
1959 ROMANYAIR G. Cary
1958 PROFAST H. Clarkle
1957 SKANDA W. H. Cater & C. D.Wehlow
1956 EARLMORAY W. J.Whitehead
1955 HONEST JIM W.J.Whitehead
1954 LEGAL LAW F.W. Searle
1953 KANIERI F. P. Dillon
1952 BUZZARD’S BAY W. F. Chapman
1951 KOORANA R. Anderson
1950 YOORANA R. Anderson
1949 WEE DUNCAN W. F. Stanely
1948 BERTRAND B. Robinson
1947 HERBERT RIVER R. L. Atkinson
1946 BUZZ FOX J. Tyrell
1945 THUMBS UP H. Clarke
1944 BROWN DRAGON T. L. Heatley
1943 SOCIAL TOPIC W. Long
1942 YELLOWMAN W. J. Lang
1941 SOCIAL TOPIC W. Long
1940 GUNFELT A. Anderson
1939 SPLIT EM A. Hulme
1938 GLEN’S SPEAR A. C.Williams
1937 WINDOO LADY Beak & Napier
1936 STERNULA W. E. Harris
1935 GARBO Est. J. F. Marsden
1934 TRE ENIS J. Keegan
1933 PRINCE HIGHFIELD R. Thomas
1932 NORTHERN KING A. E. Beak
1931 GLASS BALLOON N. Casey
1930 PRINCE ITYS D. O’Malley
1929 POLICASTRO A. C.Williams
1928 WENONAH A. R. Tyrrell
1927 BROADSOUND P. Sherry
1926 BERNESK D. McInnes
1925 CAVALLY W. Bates
1924 WHEATFIRE F. J. Hill
1923 CHANNEL KING A. E. Smart
1922 BALLYSHANNON H. J. Atkinson
1921 KEWPIE J. S. Love
1920 MISS ANTOINETTE H. J. Atkinson
1919 FLASHETTE J. D. O’Leary
1918 NOJAH H. Barratt
1917 KENLIC D. McInnes
1916 YUMA W. H. Carter
1915 BUNDERS S. Johnson
1914 ELECTRICWIRE J. McTavish
1913 ELECTRICWIRE H. Alman
1912 MAD JACK E. A. Kingsbury
1911 COMFORTER F. Bonner
1910 PALETTE (E) J. S. Love
1909 FONDLE E. T. Brennan
1908 CZERNY G. V. Pery
1907 RIVULET H. A. Hawthorne
1906 HIS LORDSHIP W. Swailes
1905 COLONEL PLUMBER McDonald
1904 WHITEBAIT M. F. Ramsay
1903 SMITH H. Lavery
1902 ARAXES G.W. Clayton
901 OHIO J. McEwan
1900 LONGFORD A.Wills
1899 COME AGAIN P. Erskine
1898 MALULA H. English
1897 WATERLOO S. Hobson
1896 LORDMARIAN J. Card
1895 DONIZETTI E. Monahan
1894 RAINBOW G. Storer
1893 BLYTHWOOD J. J. Blacklock
1892 TALKATIVE W. Flynn
1891 CILDUS D. Symes
1890 JACK SHEPHERD P. Tolano
1889 WARDEN P. Hannan
1888 MENELAUS D. Symes
1887 WOOLONGONG E. Monahan
1886 CHELSEA J. J. Byrnes
1885 PETRONEL J. P. Jost
1884 ELLINGTON R. F. Kelly

Join Turf Talk

Sign up to receive event notifications, the latest turf club news
and exclusive announcements sent straight to your inbox!

You have been added to the Turf Talk mailing list

First Name

Last Name

Email

Contact the Turf Club

Racecourse Road, Cluden, Townsville
T 07 4778 2400